Sıkça Sorulan Sorular

Danışanlarımın Koçluk almak istedikleri süreçte seanslara katılmadan önce sıkça sordukları ve merak ettikleri soruları buradan yanıtlamak istiyorum. Umuyorum ki, sürecin nasıl işlediğini merak eden meslektaşlarıma da rehber olacaktır.

  1. Koçluk Seansı ne kadar sürüyor?

Koçluk seansım 45-60 dakika kadar sürmektedir. Bağlamda koçluk odağıyla belirlediğimiz hedeflere adım adım ilerliyoruz.

  1. Koçluk Seansı nasıl ilerliyor?

Seans süreci danışanın gündemine göre şekillenir. Buradaki odak seanslar sizin koçluk almak istediğiniz konulara göre belirlenir. İlk 4 seansın haftada bir olmasına özen gösteririm ki danışanı daha yakından tanımak, takip etmek, eylem planlamalarını danışanın ihtiyaçlarına göre desteklemek için yakın bir çalışma gerekir.

  1. Koçluk yaptığım sürede ortalama bir koçluk süresi öngörüm var mı?

Yüksek ihtimalle farklı bir yaklaşımla karşılaştığınız için koçluğun tüm hatlarını da ilk kez deneyimleyeceksiniz. 10-20 seans diye bakmak yerine ilk seansta nereye varmak istediğimizi, hedeflerimizin ne olduğunu ve konularımızı belirlemek daha doğru olacaktır.

Bu sorunun yanıtı danışanda gizli. Ben konuya vakıf olmadan fikir vermeyi iş prensibim gereği doğru bulmuyorum. Öncelikli olarak danışanın gündemini bilmeliyim. Belki sizin gündeminiz için tek seans yeterli olacaktır. Belki de sizin için öyle farklı kapılar aralanıyor olacak ki hayatınızın her alanında koçluk almak isteyeceksiniz.

  1. Koçluk Seansını gerçekleştirmemiz için yüz yüze olmamız şart mı?

Danışanlarımla yüz yüze ya da online görüşmeler gerçekleştiriyorum. Telefon üzerinden de iletişimde olmaya özen gösteriyorum.

  1. İlk koçluk seansı nasıl geçiyor?

İlk seansım tanışma görüşmesi, genel çerçeveyi anlamak ve danışanımla el sıkışmak için detaylı görüşmeleri içeren bir seans oluyor. İlk görüşmeden sonra karşılıklı devam etme kararı aldığımız takdirde bir sözleşme ve danışanlarımı daha yakından tanımak adına bazı dokümanlar iletiyorum.

  1. Gizlilik nasıl sağlanıyor?

Biz akıl, zihin ve beden sağlığı yerinde olan bireylerle koçluk sürecimizi icra ediyoruz ve ben Koçluk mesleğimi icra ederken, mesleki sınırlarımın içinde kalmaya özen göstererek yaklaşıyorum. İnsan olarak sahip olduğum değerler ve ICF’ e bağlı bir koç olarak sorumluluklarım göz önünde bulundurulduğunda gizlilik ilkesi koç ve danışan ilişkilerimde önem taşımaktadır. Bu çerçeve içerisinde ve kendi gerekçelerinizle istediğiniz süre aldığınız koçluğu gizli tutma özgürlüğüne ve hakkına sahipsiniz. Danışan olarak haklarınızı ve Koç olarak sahip olduğum etik ilkeleri içeren bilgiler sözleşme ile ilk görüşmenin ardından tarafınıza iletilir.

  1. Koçluk için hangi metotlar uygulanıyor?

Koçluk uygulamalarında tek bir metot yoktur ya da bir metot herkese uygun olacak diye bir kural da yoktur. Kişiye uygun yaklaşımlar ve alan çalışmaları vardır. Ben farklı modeller ve koçluk psikolojisi ışığı altında yaptığım koçluk uygulamalarını zenginleştiriyorum. Bu nedenle, danışana uygun yöntemlerle ilerlemeye özen gösteririm. Görüşmelerimde danışanlarıma karşı her zaman açık ve şeffaf yaklaşırım. Hangi uygulamalarla ilerleyeceğimizi görüşmeler sırasında/ sonunda konuşuyor oluruz.

  1. Sürekli İletişimde olacak mıyız?

Sürekli kontak halinde olmamızı gerektirecek süreçlerde kesinlikle beraberiz ancak benim amacım danışanlarımı bana bağımlı kılmak değil kendi hayatlarının uzmanı olduklarının altını çizmek ve sahip oldukları potansiyeli açığa çıkarmaktır.

  1. … görüşme sonrası sen olmak istediğin kişi olacaksın(!) diyor musunuz?

Böyle diyen bir Koçla karşılaşırsanız ben de kendisini tanımak isterim. Her zaman bahsettiğim gibi Koçluk disiplini bilgiye, bilime dayanır ve karşılıklı öğrenmeyi içerir. Birinin sizi tanımadan, sizinle bir süreci tecrübe etmeden bu şekilde manifestolar sunması benim iş prensibim çerçevesinde afaki ve yüzeysel kalır. Tabii ki bir koç olarak amacım size varmak istediğiniz noktaya kadar eşlik etmektir. Ancak biz vaatlerde bulunamayız. Mesleğimiz her ne kadar suistimale açık olsa da akademisyen bir koç olarak bizler niyet okuyucu değiliz. Dolayısıyla bu sorunun yanıtına siz cevap veriyor olacaksınız: aldığınız koçluk görüşme sonrasında olmak istediğiniz kişi olacak mısınız?

Bu soruların dışında merak ettiğiniz farklı bir detay olması durumunda benimle info@sevdeisteyin.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayın; bir doktor sağlığa, bir koç üstün performansa bir öğretmen de bilgiye ulaştıran kestirme bir yoldur.

Görüşmek dileğiyle…

SEVDE İSTEYİN PCC MBA-MA 

Sevde İsteyin İle İletişime Geçebilirsiniz.

info@sevdeisteyin.com