Performans Koçluğu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Organizasyonlar, takımlar yada bireyler kendi yetenek ve performanslarını arttırma arzusunda olsalar da temel performans standartları başkaları tarafından oluşturulur (T. Moran, 2018). Örneğin; bir atlet ‘in oyunun kurallarını bilmeden yada kurallara göre oyunu tecrübe etmeden performansını arttırması veya yeteneğini geliştirmesi düşünülemez yada bir aktör izleyicinin tepkisinin farkına varmadan rolünün gerektirdiği performansı da geliştiremez. Tam da bu noktada Performans Koçluğu, orijinal ve ortak bilinirliğiyle; bireyi bir görevi nasıl gerçekleştireceğini veya daha iyi nasıl yapmayı öğrenmesi konusunda  arzuladığı hedefe ulaşması için asiste eder.

Performans Koçluğu Nedir? Bu konuda kısa bir örnek…

 

Örneğin çocuklar olarak, yürümeyi ve konuşmayı öğrenme zamanından itibaren, iki işlemin bir kombinasyonu kullanılarak başkaları tarafından öğretildik: talimat ve teşvikler. Hayatımızda değer atfettiğimiz bu önemli kişiler bize ne yapacağımızı ve nasıl daha doğru yapacağımızı öğrettiler. Bunun yanında ödül-ceza uygulamalarıyla daha iyi yapabileceklerimiz için bizi teşvik ettiler. Knowles, Holton ve Swanson’ a göre, (2015) buradaki en önemli ve vurgulu varsayım, talimat veren kişinin kendisini ve gittiği yolu doğru kabul etmesi, bu yolda yürümek için bizi motive etmesi, öğretmesi ve bizi disipline etmesidir. Bize düşen ise öğrendiklerimizi kabul etmek, keşfimizi öğrendiklerimizle sınırlı tutmak ve öğretilen yöntemleri kullanarak benzer yollar üzerinde yürümektir. Bu durum yetişkinler içinde  de azımsanmayacak ölçüde yaygındır. Özellikle eğitim ve bilgi aktarımı söz konusu olduğunda aynı süreçleri tecrübe etmek kaçınılmaz olabilir. Kendimiz için bu durumu çözmenin yolu kendi sebeplerimizle, kendi yolumuzla, kendi planlarımızla ve kendi öz kaynaklarımızla bu yola adım atmaktan geçer.

Performans koçluğunun etkili olması için “bireysellik” ve “özerklik ile ilişkili” durumlar hesaba katılarak göz önünde bulundurulmalıdır.

Performans koçları, koçluk süreci ve sürekli performans iyileştirmenin sarmal dinamiği ile tamamen meşgul olurlar; koçlar eğitmenlerden ziyade başarıya giden yolda danışana ortak olurlar (Corcoran, 2005).

 • Danışanın kendi öz kaynaklarını ve kendi standartlarını belirlemesinde yardımcı olurlar.
 • Temel prensipler ve performans kuralını, standartlarını ve bireyin performansıyla ilişkisini ortaya koyarak danışanı asiste etmek ve danışanın yetenek ve performansını geliştirmekte eşlik ederler.
 • Öğrenme özelinde danışanın öz yeterliliğini keşfetmek, farkındalığı arttırmak ve yeniden inşa etmek için danışanı teşvik ederler.
 • Bireyin potansiyelin performansa dönüştürmek için belirlenen hedeflere sadık kalırlar.
 • Performans koçluğu bazı teorik alan çalışmalarıyla yakından ilgilidir. Çözüm odaklı ve danışan odaklı koçluk, bilişsel gelişim, öyküleme anlatı temelli koçluk ve pozitif psikoloji yaklaşımları bunlardan bazılarıdır.
 • Bu yaklaşımların temelinde yatan ortak nokta insanların doğal olarak yaratıcı ve yetenekli olmalarıdır. Kendi istek ve arzularına ulaşmak için yeterli kapasite ve öz kaynaklara sahiptirler.
 • Öğrenme, insanların deneyimlerinden anlam çıkarmaları için aktif sorumluluk almalarıyla gerçekleşir. Kimi zaman bildiklerini kabul ederek, kimi zaman da bildiklerini değiştirmeye açık olarak öğrenme gerçekleşir.
 • İnsanların oluşturduğu anlamlar, gerçekleştirdikleri eylemi belirler.
 • Her insan kendine özgüdür ve yine de tüm insanlar aynı evrensel ihtiyaca sahiptir.
 • Empati, karşılıklılık, iletişim ve bağlantı, insanları daha işbirlikçi ve değişime açık hale getirir.
 • İnsanlar değişime karşı koymazlar, insanlar değiştirilme eylemine karşı koyarlar.
 • Performans Koçlarına düşense LEAD (Dinle, Empati kur, Takdir et ve Dizayn et) metoduyla danışanın performansını beklediği seviyeye ulaştırmaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir